Jäsenohjelma

Aiempien vuosien jäsenohjelma

Tuleva jäsenohjelma ja ilmoittautumisohjeet jäsentapahtumiin löytyvät aina viimeisimmästä jäsenkirjeestä.

Jäsenohjelma 2018
17.1. vierailu Designmuseo Arabiassa
22.1. vierailu Eduskunnassa
29.1. vierailu Eduskunnassa
17.2. retki Turun taidemuseoon, Wäinö Aaltosen museoon ja Aboa Vetus Ars Novaan
21.2. tutustuminen Bryk & Wirkkala -katseluvarastoon ja STILL / LIFE – Tapio Wirkkala Retrospective -näyttelyyn EMMAssa
27.2. tutustuminen Didrichsenin taidemuseon Ahti ja Maija Lavonen – yhteisiä ajatuksia -näyttelyyn
5.3. tutustuminen Päivikki ja Sakari Sohlbergin kotimuseoon
13.3. Adel Abidin: History Wipes -näyttelyn avajaiset
16.3. tutustuminen Ornamon Teosmyyntiin
17.3. retki Hämeenlinnan, Tampereen ja Sara Hildénin taidemuseoihin
19.3. tutustuminen Päivikki ja Sakari Sohlbergin kotimuseoon
3.4. tutustuminen Timo Sarpaneva -näyttelyyn Designmuseossa
9.4. tutustuminen Päivikki ja Sakari Sohlbergin kotimuseoon
11.4. tutustuminen Tuttu ja tuntematon Wäinö Aaltonen -näyttelyyn Villa Gyllenbergissä
24.4. vierailu käsityöneuvos Tyyne-Kerttu Virkin kotimuseossa
3.5. vierailu Herttoniemen kartanon museossa
9.5. Fantastico! -näyttelyn avajaiset
19.5. tutustuminen Yhtä säätöä – Mary Gallénin elämää -näyttelyyn Gallen-Kallelan Museossa
9.6. retki Turun ja Salon taidemuseoihin
13.6. vierailu Galleria Sarpanevassa
30.6. retki Söderlångvikin kartanoon ja Fiskarsin ruukkialueelle
4.8. retki taidekeskus Salmelaan ja Poikilo-museon Ulla Rantanen -näyttelyyn
25.8. retki Kultarantaan ja Louhisaaren kartanolinnnaan
5.9. opastus David Hockney -näyttelyyn Taidehallissa
8.9. retki Atelje Heljään ja Nuutajärven lasikylään
16.9. retki Tuusulanjärven taiteilijakoteihin
24.9. opastus Amos Rex -museossa
3.10. opastus Amos Rex -museossa
17.10. Kohtaamisia kaupungissa ja Not Vital -näyttelyiden ennakkoavajaiset
20.10. retki Turun ja Salon taidemuseoihin
26.–29.10. taidematka Wieniin
31.10. opastus Amos Rex -museossa
13.11. opastus Didrichsenin taidemuseon Alfred William Finch -näyttelyyn
17.11. työhuonekierros Kalasataman taiteilijatalossa / Valokuvataiteen ystävämyynti
20.11. opastus HAMin Gilbert & George -näyttelyyn
28.11. Illallinen Arabian taideosastolla
15.12. jouluretki Porvooseen
17.12. opastus Amos Rex -museossa

Jäsenohjelma 2017
17.1. Taju – taiteilijan tytär -näytelmä Helsingin kaupunginteatterissa
31.1. opastus Tyko Sallinen – Suomalainen tarina -näyttelyyn HAMissa
27.2. Valo muuttaa kaiken – Tuomo Sepon kokoelma ja Tuulikki Pietilä -näyttelyiden avajaiset
1.3. Tuulikki Pietilän lahjoituskokoelman esittely
4.3. opastus Juho Rissanen – Lapsuuden muisto -näyttelyyn Didrichsenin taidemuseossa
15.3. tutustumiskierros Ateneumin konservointitiloissa
17.3. Tove-näytelmä Svenska Teaternissa
21.3. ilta Tampereen taidemuseon ystävien seurassa Tampereen taidemuseossa, Täältä tullaan! Naistaiteilijat modernin murroksessa -näyttely ja Klassikot kiertueella 2017, sekä Hämeenlinnan taidemuseon Yhteiset kuvamme -näyttely, Sara Hildénin taidemuseon Jarmo Mäkilä -näyttely ja Ruskon kokoelmakeskus
23.3. opastus Modernia elämää! – Suomalainen modernismi ja kansainvälisyys 1917–1968 -näyttelyyn HAMissa
5.4. kuraattorikierros Ane Gyllenberg – keräilijän itsenäisyys -näyttelyyn Villa Gyllenbergissä
8.4. vierailu Alvar Aallon ateljeessa ja kotitalossa
19.4. opastus Anu Pentik: Kolme tilaa -näyttelyyn Taidehallissa
9.5. ilta Turun taidemuseon ystävien seurassa Turun Taidemuseossa, Toteutuneita unelmia ja toteutumattomia -kokoelmanäyttely, Elina Brotherus -näyttely ja Klassikot kiertueella 2017, sekä Paimion parantola ja Ars Novan Kokoelman tekijät -näyttely
10.5. Alvar Aalto – taide ja moderni muoto -näyttelyn avajaiset
19.-22.5. taidematka Málagaan
27.5. Taidekeskus Salmela ja Verlan tehdasmuseo
14.6. opastettu kierros Tamminiemessä
15.6. opastettu kierros Finlandia-talossa
1.7. Villa Mairea ja Emil Cedercreutzin museo
17.8. vierailu Sarvisalossa, Zabludowicz Collection
23.8. opastettu kierros Ernst Mether-Borgström -näyttelyyn EMMAssa
26.8. Hämeenlinnan taidemuseon Werner Holmberg -näyttely, Tampereen taidemuseon Vuoden nuori taiteilija 2017 – Tiina Pyykkinen ja Merja Haapala – Olipa kerran -näyttelyt sekä Sara Hildénin Kimmo Kaivanto -näyttely
27.9. opastettu kierros Eero Nelimarkka -näyttelyyn HAMissa
7.–14.10. taidematka Italiaan
25.10. Veljekset von Wright -näyttelyn ennakkoavajaiset
4.11. Pikkupalatsi, Pyynikinlinna ja Sara Hildénin Robert Longo -näyttely
21.11. vierailu Hurmaavat helmet -näyttelyssä Päivälehden museossa
22.11. vierailu Hurmaavat helmet -näyttelyssä Päivälehden museossa
25.11. Järvenpään taidemuseon Säädytön yhteiskunta – Tuusulanjärven taiteilijayhteisö 120 vuotta ja Riihimäen taidemuseon Taiteilijattaret -näyttelyt sekä Suomen lasimuseo
27.11. vierailu Eduskunnassa
4.12. vierailu Gallery Lemmetissä
13.12. opastettu kierros Taiteen henki -näyttelyssä Taidehallissa

Jäsenohjelma 2016
14.1. Vierailu taidekoti Kirpilässä
27.1. Taide elämänasenteena – Sigurd Frosteruksen kokoelma Amos Andersonin taidemuseossa
14.2. Johdanto Auguste Rodin -näyttelyyn
16.2. Ennakkoavajaiset Japanomania pohjoismaisessa taiteessa 1875–1918 -näyttelyyn
24.2. Kuraattoriluento Japanomania pohjoismaisessa taiteessa 1875–1918 -näyttelyyn
27.2. Vierailu Visavuoressa, Milavidassa ja Tampereen taidemuseossa
16.3. Ennakkoavajaiset Suomen taiteen tarina -näyttelyyn
19.4. Tutustuminen Eero Aarnio -näyttelyyn Designmuseossa
4.5. Vierailu Sinebrychoffin taidemuseon Venäläiset mestarit -näyttelyssä
18.5. Vierailu Villa Gyllenbergin Keräilyn lumoa ja taiteen verkostoja -näyttelyssä
21.5. Vierailu Söderlångvikin ja Mustion kartanoissa
1.6. Eremitaasin johtajan luento
9.6. Alice Neel -näyttelyn avajaiset
11.6. Vierailu Mäntän Mark Wallinger -näyttelyssä ja Taidekeskus Purnussa
13.8. Vierailu Runebergien kotimuseossa, Albert Edelfeltin ateljeemuseossa ja Malmgårdin kartanossa
27.8. Vierailu Hvitträskissä ja Studio Kukkapurossa
31.8. Tutustuminen Alice Neel -näyttelyyn
2.–5.9. Taidematka Zürichiin ja Baseliin
7.9. Tutustuminen Suuri ratsastaja – italialaista grafiikkaa ja suomalaisia naisveistäjiä  -näyttelyyn
17.9. Vierailu Sarvisalossa
27.9. Tutustuminen Reitzin säätiön taidekokoelmaan
1.10. Vierailu Sarvisalossa
8.10. Vierailu Hämeenlinnan, Tampereen ja Sara Hildénin taidemuseoissa
11.10. Tutustuminen Reitzin säätiön taidekokoelmaan
26.10. ennakkoavajaiset Amedeo Modigliani -näyttelyyn
27.10. tutustuminen Tove Janssonin ateljeehen
9.11. opastus Niki de Saint Phalle -näyttelyyn Taidehallissa
12.11. vierailu Turun taidemuseossa, Ars Novassa ja Salon taidemuseossa
15.11. opastus Yayoi Kusama – In Infinity -näyttelyyn HAMissa
29.11. opastus Renessanssi. Nyt! – Rafaelista Tizianiin -näyttelyyn Kansallismuseossa

Jäsenohjelma 2015
11.2.    Taidehalli – Chaos & Beauty (Jaakko Niemelän taiteilijatapaaminen)
14.2.    ystävänpäivä: kenelle annat sydämesi -työpaja
28.2.    Serlachius-museot Gösta ja Gustaf
4.3.      vuosikokous
7.3.      Aino Sibelius -näyttely Järvenpään taidemuseossa ja Terve mieheen! Akseli Gallen-Kallela Pekka Halosen vieraana Halosenniemessä
20.3.    musiikkitalo – opastettu kierros ja avoimet harjoitukset (Sibelius150)
28.3.    ateljeevierailu Kaapelitehtaalle (Heli Hiltunen, Riikka Puronen ja Barbara Tieaho)
8.4.      ennakkoavajaiset Ismo Hölttö -näyttelyyn
8.5.      Pop Art Design EMMA:ssa ja Helene S. – rakkaudella Espoon Kaupunginteatterissa
9.5.      Ellen Thesleff Turun Taidemuseossa ja Sibelius-museo
18.5.    Kansallisteatterin Red (Mark Rothko) + ohjaaja/näyttelijätapaaminen
20.5.    Reitzin säätiön taidekokoelmat
10.6.    Reitzin säätiön taidekokoelmat
17.6.    Tarujen kansat -näyttelyn avajaiset
8.8.      Taidekeskus Salmela
12.8.    kuraattoriluento Tarujen kansat -näyttelyyn
22.8.    Bongan linna, Rutumin kartano ja Gumbostrand Konst & Form
26.8.    Alvar Aallon kotitalo ja ateljee
27.8.    Alvar Aallon kotitalo ja ateljee
29.8.    Jacques Henri Lartigue Turun taidemuseossa, 7. Turku biennaali Ars Novassa ja Leena Luostarinen Salon taidemuseossa
12.-21.9. Helene Schjerfbeck ja Tove Jansson Japanissa (Osaka, Kioto, Sendai ja Tokio)
5.10.    Sohlbergin kotimuseo
7.10.    Sohlbergin kotimuseo
9.-11.10. Haag (Mauritshuis ja Gemeentemuseum), Amsterdam (Rijksmuseum ja Eremitaasi) ja Otterlo (Kröller-Müller museo)
12.10.  Sohlbergin kotimuseo
14.10.  Sohlbergin kotimuseo
17.10.  Anselm Kiefer Göstassa ja Sara Hildén
21.10.  Ennakkoavajaiset Henri Cartier-Bresson -näyttelyyn
taidehistorian luentosarja
27.10.  museonjohtaja Susanna Pettersson: Kokoelmatoiminnan alkuvaiheet Suomessa ja Ateneumin synty
10.11.  amanuenssi Anne-Maria Pennonen: Suomalaisen maiseman lumoissa, esimerkkeinä Werner Holmberg ja Ferdinand von Wright
17.11.  kokoelmahallintajohtaja Riitta Ojanperä: Kalevala Suomen taiteessa
1.12.    intendentti Anna-Maria von Bonsdorff: Helene Schjerfbeck ja Magnus Enckell värien maailmassa
8.12.    intendentti Timo Huusko: Suomen taide ja ensimmäinen maailmansota
29.10.  Vierailu Björn Weckströmin ateljeessa
19.11., 26.11. ja 3.12. Taidesalonki 100 vuotta -näyttelyt Sinebrychoffin taidemuseossa, Helsingin taidemuseossa ja Taidesalongissa
25.11.  Tutustuminen Menneisyyden jäljet – Livio Ceschinin grafiikkaa -näyttelyyn

Museonjohtajan blogi

Marja Sakari: Kupkan taide antaa eväitä uudelle aikakaudelle

  ”Kuka Kupka?” kysyy Ateneumin mainoskampanja keväällä 2019. Saman kysymyksen joutui oletettavasti esittämään myös Guggenheim-museo toisen taiteilijan kohdalla, nimittäin tuodessaan ruotsalaisen Hilma af Klintin näyttelyn New Yorkiin. Näyttelyiden päättyessä toukokuussa 2019 tuskin kummassakaan kaupungissa joudutaan enää toistamaan tätä kysymystä. Suurelle yleisölle tuntemattoman tsekkiläisen taiteilijan, František…

Lue lisää
Instagramissa