Siirry sivulla:
Suomalaiset ja kansainväliset huippunimet rinta rinnan
Näyttely rinnastaa kansainvälisen taiteen huippunimet suomalaisen väritaiteen lyhyeen, mutta intensiiviseen kukoistuskauteen vuosina 1906–1916. Suomalaisessa taiteessa vaihe johti myös uusiin aihepiireihin, kun työnteko ja erämaaluonto saivat tehdä tilaa keskiluokkaisen elämän mukavuuksille, puistoille, auringonotolle ja alastomuudelle.
Näyttelyn kansainvälisten taiteilijoiden joukossa ovat Claude Monet, August Renoir, Alfred Sisley, Camille Pissarro, Alfred William Finch, Paul Signac ja Theo van Rysselberghe. Kotimaisista taiteilijoista esillä ovat muun muassa Alvar Cawén, Antti Favén, Magnus Enckell, Pekka Halonen, Ellen Thesleff, Verner Thóme, Yrjö Ollila, Tyko Sallinen ja Wilho Sjöström.
Näyttelyn kuraattoreina toimivat Ateneumin intendentti Anna-Maria von Bonsdorff sekä museonjohtaja Marja Sakari. Näyttelyhankkeessa on mukana myös kansainvälisen impressionismin asiantuntija, professori Anthea Callen.
Näyttelytekstit
Voit lukea näyttelyn salitekstit rauhassa omalla laitteellasi. Tekstit ovat myös kuunneltavissa ruudunlukulaitteella.
Näyttelyyn liittyvät tapahtumat
Opastukset
Luennot

Testaa tietosi impressionismista!
Monipuolisessa testissämme selvität, oletko impressionismin suurtietäjä.
Näyttelyintro omalle ryhmälle
Suomenkielisten ryhmien varaukset
Muiden kuin suomenkielisten ryhmien sekä koulujen varaukset:
Kansallisgallerian palvelumyynti
myynti@kansallisgalleria.fi
puh. 0294 500 500 (ma–pe klo 10–14)
Tilaa palvelumyynnin uutiskirje
Näyttelyyn ei valitettavasti järjestetä kiertäviä opastuksia ruuhkien välttämiseksi näyttelysaleissa.
Näyttelyintro: Väriä & valoa – Impressionismin perintö

Suositulla näyttelyintrolla saatte johdatuksen Väriä & valoa -näyttelyn teemoihin ja keskeisiin teoksiin asiantuntevan oppaan ja runsaan kuvaesityksen avulla. Näyttelyintrolla istutte mukavasti Ateneum-salin rauhassa, minkä jälkeen voitte tutustua näyttelyyn omaan tahtiinne. Intron kesto on puoli tuntia.
Ryhmät voivat varata paikat suomenkieliselle näyttelyintrolle varauskalenterista.
Huomioithan, että introlle osallistuu useita ryhmiä.
Muiden kuin suomenkielisten näyttelyintrojen varaukset: myynti@kansallisgalleria.fi tai puh. 0294 500 500 (ma–pe klo 10–14)
Opastuskielet: suomi, ruotsi, englanti
Hinta: 8 € / hlö + museon pääsyliput
Ryhmäkoko: max. 100 hlö, ryhmän minimiveloitus 80 €
Kesto: 30 minuuttia
Näyttelyintro kouluille: Väriä & valoa – Impressionismin perintö (luokat 7.-9. ja toinen aste)

Suositulla näyttelyintrolla saatte johdatuksen Väriä & valoa -näyttelyn teemoihin ja keskeisiin teoksiin asiantuntevan oppaan ja runsaan kuvaesityksen avulla. Näyttelyintrolla istutte mukavasti Ateneum-salin rauhassa, minkä jälkeen voitte tutustua näyttelyyn omaan tahtiinne. Intron kesto on puoli tuntia.
Huomioithan, että introlle saattaa osallistua myös muita koululais- ja aikuisryhmiä.
Näyttelyyn ei valitettavasti järjestetä kiertäviä opastuksia ruuhkien välttämiseksi näyttelysaleissa.
Varaukset: myynti@kansallisgalleria.fi tai puh. 0294 500 500 (ma–pe klo 10–14)
Opastuskielet: suomi, ruotsi, englanti
Hinta: 60 €/luokka
Ryhmäkoko: max. 25 oppilasta
Kesto: 30 minuuttia
Café Höijer
Kolmannen kerroksen Café Höijerissä voit kruunata museovierailusi kauniissa miljöössä.
Cafe Höijer tarjoaa klassisia kahvilatuotteita pöytiin tarjoiltuina. Pienten suolaisten ja makeiden syötävien ohella tarjolla on myös monipuolinen kattaus viinejä sekä kahvijuomia.

Tutustu näyttelyn teoksiin
Löydät kaikki Kansallisgallerian kokoelmasta näyttelyssä esillä olevat teokset verkkogalleriastamme.

Syvenny teosgalleriaan
Olemme koonneet verkkogallerian, jossa esitellään näyttelyn teoksia ja teemoja.